История
ЯМБОЛСКА СЪДЕБНА ПАЛАТА
Всяка сграда има своята история - своето минало и настояще, защото тя е свързана с тези, които са я построили, които я ползват и чиито потребности задоволява. В нашия град, за съжаление, останаха твърде малко стари постройки, които създават специфичната атмосфера на Ямбол. Безспорно най-внушителната, монументална сграда е Съдебната палата.
Освобождението от османско робство завари България без нито една съдебна сграда. Всяка една цивилизована нация не може да мине без правосъдна власт. България, макар и със закъснение, включително и по политически съображения, даде външна форма на законност в управлението. По инициатива на демократично настроените юристи, предимно адвокати, на 16.07.1926 г. се учредява фонд "Съдебни сгради", а Народното събрание гласува "Закон за построяване сгради на съдебните места" /Д.В. бр. 83/16.07.1926 г./. Сумите по този фонд се набират от самата правораздавателна дейност на съдилищата, от заплащането на таксите и митата по различните видове дела.
Тази положителна идея практически започва да се реализира след повече от десет години. Тук нашите съграждани са проявили находчивост и борбеност, за да се стигне до решението от 15.09.1937 г. на специално изградения комитет на фонда "Съдебни сгради", начело с министъра на правосъдието, да се построи Съдебна палата в гр. Ямбол. За да се стигне до това решение, когато не са изградени съдебни сгради в такива големи градове като Пловдив, Варна, Сливен и други, е повлиял приносът на ямболските юристи. Проблемът е бил как да се реализира взетото решение за строеж. Управата на общината предоставя за строежа общински парцели в центъра на града срещу бившата земеделска банка. Обявен е търг за построяването, за което съобщава местният в. "Тракиец" /бр. 645 от 28.08.1938 г./. Първоначалната стойност на проекта е била 10 000 000 лв. /по тогавашен курс/. Търгът е спечелен от двама братя от Трънско. Строежът започва през 1939 г., като основната работна ръка е от нашия град. Редица поръчки се изпълняват от тогавашните ямболски работилници и занаятчии.
Проектът на сградата е на известния по това време талантлив архитект Г. Папазов. Той е бил началник на архитектурната служба при "Фонд съдебни сгради". Сградата на Съдебната палата е завършена през 1940 г. за рекордно кратък срок - около година и шест месеца. Постройката е застроена на 1150 кв. м. площ, състояща се от партер и два етажа. Тя е оптимално функционална за предназначението си. Има просторни салони, кабинети за съдиите и канцеларии за различните съдебни дейности, респектиращи съдебни зали с известна акустика, където се провеждат в подобаваща обстановка съдебните процеси, "тайни съвещателни стаи", където съдиите решават присъдите преди да ги произнесат. Всички стаи, кабинети, фоайета са композиционно свързани. Изпълнението на строителните работи е на изключително високо ниво. Всеки, който и сега влезе в Съдебната палата може да се убеди в това което те са сътворили. Дървената ламперия, мозайката и мазилката, облицовката и сега вдъхват внушителен респект. За архитектурата, конструкцията и изпълнението на нашата Съдебна палата определено може да се каже, че тя е най-хубавата съдебна сграда в Южна България за онова време. Специалистите и юристите, които ползуват тази сграда признават, че и сега тя не отстъпва по нито един показател на съвременно построените съдебни палати, а даже ги превишава по своята функционалност и вътрешен респект.
Ямболската Съдебна палата заживява своя пълнокръвен живот след построяването и чрез хората, на които е служила. След бомбардировките над София е дала подслон на Юридическия факултет. В града ни пристигат над 1200 студенти-юристи, 24 професори и 7 асистенти. В нея се провеждат две изпитни сесии.
Тази сграда, сътворена от човешкия ум, труд и сърце, продължава да служи на човека.